T : „Anioł napełnił naczynie ogniem z ołtarza a kiedy rzucił je na ziemie na świecie nastąpiły gromy, błyskawice i trzęsienia ziemi.. (…) grad i ogień pomieszane z krwią spadały na ziemie (…) aż spadła wraz z nimi gwiazda i otworzyła się czeluść z której buchnął dym.” to parafraza z Apokalipsy wg. św Jana i gdybyśmy do zdjęcia dołączyli grad i błyskawice można by pomyśleć że oto nadszedł zapowiadany dzień sądu ..

Historia jest jednak o wiele bardziej przyziemna i .. współczesna. Czas i miejsce akcji to rok 1971r. na Pustyni Kara Kum koło wsi Derweze w Turkmenistanie. W ramach trwających tam w owych latach prac geologicznych odkryto podziemne jaskinie wypełnione gazem ziemnym. Niebyło by w tym pewnie nic niezwykłego gdyby nie fakt, że podczas odwiertów ziemia spod wiertni zapadła się tworząc krater o średnicy ok 70m a .. (i tu najciekawsze) szacując, że cała operacja zajmie zaledwie parę dni, by zapobiec ulatnianiu się toksycznego gazu zdecydowano się na jego .. wypalenie!

Reszta jest historią, o tym jak parę dni zamieniło się w ponad 40 lat! I choć krater nie ma nic wspólnego z Apokalipsą, zasłużenie nazwany został przez tubylców Wrotami Piekieł. Warto wyciągnąć lekcję jako, że ogień to nienajlepszy sposób przeciwdziałania ulatniającym się gazom

Znasz miejsce o którym warto napisać. Wyślij na theodormusi@gmail.com (w tytule wpisz : miejsca)