CampNou, Barcelona

Samo wymienianie osiągnięć FC Barcelony byłoby dość pokaźną lekturą. Z naszej perspektywy należy jednak zobrazować „wielkość” klubu w nieco inny sposób.. główną przyczyną podjęcia decyzji o budowie stadionu Camp Nou, był jakże prozaiczny fakt, że jego poprzednik, 'Camp de Les Cort’, z trybunami mieszczącymi 60 tys kibiców, okazywał się już… za mały!!

Tak argumentowana decyzja o budowie Camp Nou zapadła w 1954r. Budowa zajęła 3 i pół roku by 24 września 1957r. mógł odbyć się inauguracyjny mecz podczas którego ze świeżo upieczonymi gospodarzami zmierzyła się Legia Warszawa! Występująca wtedy jako Reprezentacja Warszawy. Niestety przegralismy (4:2), zaś pierwszą bramkę na Camp Nou zdobył Eulogio Martínez w 11 minucie meczu.

„Nowy stadion” stał się jednoczesnie największym stadionem europy, jednym z największych na świcie i Świątynią Futbolu, jak nazywa go wielu kibiców. Liczba miejsc zmieniała się przez lata, by aktualnie wynoszić 109 815, ograniczonych przez FIFA do 'zledwie’ 98tys. Prawdziwy rekord 'pojemności’ padł jednak 5 marca 1986r. gdy to pierwszy mecz w ćwierćfinale Ligi Mistrzów przeciwko Juventusowi przyszło obejrzeć 120 000 kibiców!

Camp Nou powstał za kwotę 1,2mln dolarów. Dziś wydającą się tak nieznaczną przy 497mln euro przychodów z jakimi Barca zamknęła sezon 2011/12. 1954 to jednak nie 2012 i warto pamiętać, że „Nie od razu Camp Nou zbudowano”.

Pierwszy mecz FC Barcelona jako klub utworzony przez Hansa Gampera wraz z kumplami zebranymi w sali gimnastycznej, przegrała 1:0. Jej rywalami byli Anglicy a mecz odbył się 8 grudnia 1899r.na boisku Velodromo de la Bonanova, którego Barca jak się okazało nie wykupiła nawet na własność.

Historia klubu budowała jego świetność przez ponad 100 lat. Niezależnie więc czy jesteś fanem Futbolu czy nie, myślę, że 90 minut na tych trybunach dostarczy Ci niezapomnianych emocji..

— w: Camp Nou (FC Barcelona).