Wish List

Maui

Maui, Hawaje, Stany Zjednoczone

Bora Bora

Bora Bora

Hallstatt

Hallstatt

Geiranger

Geiranger

Tunel Miłości, Ukraina

Tunel Miłości, Klevan, Ukraina

Czarnobyl

Zamek Drakuli

Lago di Baries

Adres: Lago di Braies, 39030 Braies BZ, Włochy

Rope Bridge, Irlandia

Wish List to lista miejsc, które chcę/planuję odwiedzić. Jeśli śledzisz moją stronę wystarczająco długo możesz zaobserwować jak miejsca z WishList przechodzą na mapkę „TuByłem”. Ta zmiana z planu w rzeczywistość to chyba najlepsze uczucie dla każdego podróżnika. Oprócz tego czasem szukam ciekawostek o fajnych miejscach, znajdziecie je w dziale „Ciekawe miejsca„. Zapraszam.

Geiranger – Zwany królem fiordów.

Geirangerfjorden – fiord w południowo-zachodniej Norwegii, w 2005 roku wraz z Nærøyfjorden wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Fiord ma długość 15 kilometrów i otoczony jest stromymi, skalistymi zboczami, po których spływają liczne wodospady, m.in. De Syv Søstrene (Wodospad Siedmiu Sióstr). To jedno z moich must be!

 

Bajka, po prostu bajka. Zresztą przeczytaj sobie więcej >> TU << 

Zamek w Branie – średniowieczny zamek w Branie w Siedmiogrodzie, wzniesiony na pograniczu z Wołoszczyzną był ważnym punktem obronnym. Od 1920 pełnił funkcję rezydencji letniej królowej Rumunii Marii. Przejęty przez komunistyczny rząd Rumunii w 1947, powrócił w 2006 do spadkobiercy ostatniego właściciela, Dominika Habsburga, który wystawił obiekt na sprzedaż. Obecnie (2011) w zamku mieści się muzeum historyczne. Dzięki książce Brama Stokera zamek uchodzi za siedzibę wampira Draculi, choć prawdopodobny pierwowzór tej postaci, Wład Palownik, nigdy w nim nie mieszkał. Prawdziwą siedzibą Włada był bowiem Zamek Poenari

Pierwowzór postaci Hrabiego Drakuli czyli Wład Palovnik mieszkał właśnie w tym zamku. Wład III Palownik zwany też Drakulą ur. w listopadzie lub grudniu 1431 w Sighișoarze, zm. w grudniu 1476) – hospodar wołoski w latach 1448, 1456-1462 oraz 1476 z dynastii Basarabów.

 

UKRAINA

„Tunel miłości” na Ukrainie.
Adres: Tunel Miłości, Klewań, Obwód rówieński, Ukraina

UKRAINA

Czarnobyl Ukraina
Adres: Czarnobyl, Obwód kijowski, Ukraina

Na początek Hawaje, Maui. Mało Amerykańsko i na pewno będzie to znacznie dłuższa lista, ale na Maui ciągnie mnie już od dawien dawna.

Kolebka kultury. Widziałem już kilka Włoskich miast. Do stolicy myślę jednak o zaplanowaniu całkowicie oddzielnej wycieczki
Póki co poczytajcie tylko o koloseum >> TU <<

Most linowy w północnej Irlandii. Okoliczności przyrody niesamowite. Must see.

Dłuższa historia >> TU <<